Yardım

İletişim

Sorunuza burada cevap bulamıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uygulama Programlama Arayüzü (API)

Giriş

Bu sayfada programcıların bir “API” aracılığıyla başka websiteleri ve yazılımı 4982* ile etkileşim haline nasıl sokabileceği açıklanmıştır.

4982* için henüz tam anlamıyla bir API bulunmamaktadır. Ancak yavaş yavaş kullanım açısından API’a benzeyen birçok uygulama ekliyoruz

Yeni başvurulara bağlantı vermek

Çok sayıda kullanıcının belli bir kamu kuruluşuna başvuru yapmasını desteklemek için, şu formdaki URL’leri kullanın /new/btk. Aşağıda bu URL’lere ekleyebileceğiniz parametreleri bulabilirsiniz.

  • title - yeni başvurunun varsayılan özeti.
  • default_letter - mektupta kullanılan metindeki varsayılan metin seçeneği. “Sayın” ve “Saygılar” başlangıç ve bitiriş satırları bunun çevresinde yer almaktadır.
  • body - default_letter parametresine alternatif olarak, başvurunun tüm metnini belirler. Böylece giriş ve bitiriş satırlarını özelleştirebilirsiniz.
  • tags - etiketlerin boşlukla ayrılmış bir listesi. Böylece daha sonra yapılan başvuruları da bulup bağlantı verebilirsiniz.
RRSS (Atom) feed’leri

Bilgi edinme başvurularını listeleyen çoğu sayfada ATOM feed’leri bulunmaktadır. Bunları kullanarak XML formatında güncellemeler ve bağlantılar alabilirsiniz Atom feed URL’ini bulmak için:

  • RSS feed bağlantılarını arayın RSS icon.
  • HTML’in baş kısmındaki <link rel="alternate" type="application/atom+xml"> etiketini inceleyin.
  • Başka bir URL’nin başına /feed ekleyin.

Karmaşık sorgularda bile Atom feed’leri bulunmaktadır. Bunları kullanarak kuruma, dosya biçimine, yanıt durumuna veya tarih aralığına göre arama yapabilirsiniz. Ayrıntılar için gelişmiş arama önerilerine bakın.

JSON formatında veri

Sitede birçok sayfanın JSON versiyonu bulunmaktadır. Bunları şöyle bulabilirsiniz:

  • URL’nin sonuna .json ekleyin
  • HTML’in Baş kısmında <link rel="alternate" type="application/json"> etiketini arayın.

Hem başvurular, hem de kullanıcılar ve kurumların temel bilgilerini içeren JSON versiyonları bulunmaktadır. Her Atom feed’inin, feed’deki olayların listesiyle ilgili bilgi içeren bir JSON eşleniği vardır.

Tüm kurumların elektronik tablosu

4982*’de bulunan tüm kurumların bir listesi şuradan indirilebilir: all-authorities.csv

Henüz var olmayan bir API özelliğine ihtiyacınız varsa lütfen bizimle iletişime geçin.