Başvuru nasıl yapılır? #

İstediğim bilgi için hangi kuruma başvuru yapmalıyım? #

Aradığınız bilgi için hangi kuruma başvuru yapacağınıza karar vermek bazen karmaşık olabilir. Bu konuda karar vermek için bilmehakki.org’da bilgi istediğiniz konuya dair daha önce yapılmış başvurulara bakarak bir fikir edinebilirsiniz.

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, yanlış kuruma yapılan başvuruların doğru kuruma yönlendirilmesi yasal bir zorunluluktur.

Başvuru yapmak istediğim kuruluş sitenizde mevcut değil! #

Bulamadığınız kurumun adını biliyorsanız bilgi edinme için kullandıkları email adresini, bizimle paylaşabilirsiniz.

Başvurumda neden tek bir konuya odaklanmam gerekiyor? #

Başvurunuzda istenilen bilgi dışında ayrıntı eklemezseniz, aradığınız bilginin ne olduğunun anlaşılması daha kolay olacaktır.

Başvurunuza kişisel yakınmalardan, kendiniz hakkında bilgilendirme yapmaktan ve hakaret ve aşağılama olarak yorumlanabilecek cümleler kullanmaktan kaçının. Bu tür başvuruları siteden kaldırmak durumunda kalabiliriz. Kısa ve öz bilgi talepleri, kamu kuruluşlarının istediğiniz bilgiyi sağlamasını kolaylaştıracaktır.

Başvuru yapmak ücretli mi? #

Bilgi edinme başvurularını yapmak ücretsiz olmakla birlikte, kanunda belirtildiği durumlarda istenilen bilgiyi paylaşmak için kurum ve kuruluşlar bir ücret talep edebilir. Sitemiz bu taleplerin karşılanmasından sorumlu değildir.

Bazen kurum ve kuruluşlar başvuruda istenilen bilgileri toparlama maliyetinin çok yüksek olacağını söyleyerek başvuruyu reddedebilir. Böyle bir durumda başvurunuzun kapsamını daraltarak (örneğin, on yıllık değil bir yıllık veri isteyerek) tekrarlamanızı öneririz.

Ne kadar sürede cevap alabilirim? #

Kanun kapsamında başvuruların 15 işgünü içinde cevaplanması gerekir. Başvurunuza verilmesi gereken yanıt geciktiğinde bilmehakki.org size hatırlatma gönderecektir. Bu durumda kuruma tekrar yazıp yasayı ihlal ettiklerini söyleyebilirsiniz.

Başvurunuza yanıt almadığınız takdirde atabileceğiniz adımlar:

  • Bazen teknik bir sorun dolayısıyla kurum gerçekten başvurunuzu almamış olabilir. Telefon edip başvuruyu alıp almadıklarını teyit edebilirsiniz.
  • Sonuç alamazsanız kurum içi denetim isteyip, kurum hakkında Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na şikayette bulunabilirsiniz.
Gelen yanıttan memnun olmazsam ne yapmalıyım? #

Bir kamu kurumuna yaptığınız başvuruya cevap alamadığınızda, ya da eksik cevap aldığınızda itiraz hakkınız vardır. Bu durumda aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz.

  1. Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'na (BEDK) itiraz başvurusunda bulunmak: Bu, aynı zamanda en hızlı sonuç verecek yaklaşımdır. İlgili kurumdan başvurunuza yazılı cevap geldikten sonra BEDK’ya itirazda bulunmak için 30 işgünü süreniz vardır. BEDK’nın elektronik posta aracılığıyla gönderilmiş itirazları gündemine almadığını ve tüm itirazların posta yoluyla gönderilmesi gerektiğini unutmayın. BEDK, ret veya yetersiz cevap durumlarında itiraz için genellikle gideceğiniz ilk kurum olmalıdır.
  2. İdari yargıya gitmek: Cevabın elinize ulaşmasından sonra idari yargıya gitmek için 60 gününüz vardır.
  3. Bilgiye erişimi kısıtlayan personel hakkında soruşturma istemek: Başvurulara yanıt vermeyi reddeden kamu görevlileri için bir soruşturma istemek her zaman seçenek olarak mevcuttur.
  4. Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na Başvurmak: Kamu Görevlileri Etik Kurulu, kamu görevlilerinin görevlerini yürütürken etik davranış ilkelerinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılacak başvurular üzerine gerekli inceleme ve araştırmayı yaparak sonucu ilgili makamlara bildirmek ile görevlidir.
  5. Anayasa Mahkemesi’ne Başvurmak: Yukarıda bahsedilen bütün yöntemleri gerçekleştirmeden Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) itiraz edemezsiniz. Normal şartlarda AYM’ye gidebilmek için idari yargı yolunu tüketmeniz gerekir.
Kendim hakkında bilgi isteyebilir miyim? #

Siteyi kullanarak yapılan başvurular kamuya açık olmaktadır. Eğer başvurunuzun özel olmasını istiyorsanız, kuruma doğrudan başvurmanız gerekir.

Bir defada birden çok kuruma başvuru yapabilir miyim? #

Çok sayıda kuruma başvuru yapmak isteyenlere tavsiyemiz, öncelikle bilgi edinme isteğinizi az sayıda kuruluşa göndermeniz ve gelen cevaplara göre başvurunuzu yeniden yazmanız. Şu anda toplu başvuru yapmak için bir sistem bulunmamaktadır; başvurunuzu her kurum için ayrı ayrı tekrarlamanız gerekir.

Daha önce siteyi kullanmadan yaptığım bir başvuruyu arşivinize ekleyebilir miyim? #

Bilmehakki.org yalnızca siteden yapılan başvuruları arşivlemektedir. Gelen cevabın gerçekten başvuru yapılan kurumdan geldiğini teyit etme yöntemi olmadığı için, dışarıdan yapılan başvuruları siteye dahil etmemiz söz konusu olamaz. Başvurunuzun burada arşivlenmesini istiyorsanız, siteyi kullanarak başvurunuzu tekrarlayabilirsiniz.

Bilgi edinme başvurularına eklenen notların moderasyonunu neye göre gerçekleştiriyorsunuz? #

Bilmehakki.org üzerinde yapılan başvurulara ancak konuyla ilgili netleştirici veya açıklayıcı notlar eklenebilir. Bunun dışında yorum ve görüşler siteden kaldırılacaktır.