Engelliler erisilebilirlik duzenlemeleri

Duygu ozguven made this Bilgi Edinme Hakkı request to Kültür ve Turizm Bakanlığı

Automatic anti-spam measures are in place for this older request. Please let us know if a further response is expected or if you are having trouble responding.

Bu başvuruya verilmesi gereken cevap için yasal süre dolalı çok oldu. Yasaya göre her koşulda Kültür ve Turizm Bakanlığı şu ana kadar cevap vermiş olmalıydı (detaylar). Şikayette bulunabilirsiniz kurum içi inceleme isteniyor.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanlığı,

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında aşağıdaki soruların cevaplandırılmasını talep ediyorum.

Engelliler hakkindaki kanun gecici 2. Maddesinde binalarda engellilerin erisimi ile ilgili duzenlemelere uygulmasi mecburi ongorulmustu. Buna iliskin gecis suresinin de Eylul, 2015 itibari ile doldugunu, aile bakanligi erisim daire baskanliginin idari para cezasi uygulama yetkisine sahip oldugu belirtildigini kanundan alamaktayiz.

Engelliler kanunu tanımlar içersinde umuma mahsus mahaller de otellerde sayılmıs oldugunu dolayısıyla bu kanunun otellerde de uygulanması gerektıgını maddelerin tanimlar madde 3, l bendinde yer almaktadir.

Ote yandan, Turizm yonetmeliginin gecici madde 1 de

(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce belgelendirilen turizm işletmelerinin müşteri asansörü, servis asansörü, servis merdiveni, oda sayısı ve metrik limitleri, erişilebilirlik düzenlemeleri ile 19 uncu maddenin altıncı fıkrasının (h) bendi dışındaki niteliklerinin, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde Yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilmesi zorunludur.

Yonetmelik 2019 yili haziranda yayinlanmis oldugundan erisim ile ilgili Turizm kanundaki hükümlere uygunluk için 1 sene süre tanınmıstır.

Engelliler hakkinda kanunda uygunluk beklenen tse standartlarinin daha kapsamli ve Turizm yonetmeliginden belirtilen erisim hususlarindan daha detayli oldugunu anliyoruz.

Engelliler hakkındaki kanun ile bertilen engelliler hakkındaki temel standartlardan biri olan TS 9111 ve diğerlerinin otelleri de kapsayan binalarda uyulması gerekliliğini ve bunun için gecis süresinin de Eylül 2015 itibari ile doldugu göz onune alınırsa Turizm yönetmeliginde getirilen gecici 1.maddede ongorulen gecis suresinden kastedilenin ne oldugu, zaten otellerin Engelliler hakkindaki kanuna uygun olmasi ve gerekli duzenlemeleri 2015 Eylul itibarine kadar tamamlama zorunlulugunun zaten olup olmadigi hakkinda bilgilendirmenizi rica ederiz.

Saygilarimizla
Avukat Duygu Ozguven