Kentsel dönüşüme giren konut satışından alınan tapu harçlarının geri ödenmesi

Bu başvuruya verilmesi gereken cevap için yasal süre dolalı çok oldu. Yasaya göre her koşulda Çukurova Kaymakamlığı şu ana kadar cevap vermiş olmalıydı (detaylar). Şikayette bulunabilirsiniz kurum içi inceleme isteniyor.

Sayın Çukurova Kaymakamlığı,

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında aşağıdaki soruların cevaplandırılmasını talep ediyorum.

Saygılar,
02.04.2018 günü Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan Adana Çukurova Kireçocağı Mahallesi Pafta No:21.İ.2 Ada No:7749 Parsel No:25 A blok K:9 No:18 sayılı yerden 220.000 tl karşılığında bir daire aldım ve tapu harcı noter masrafı olmak üzere Çukurova tapu müdürlüğüne yaklaşık 9.500 tl para ödedim.
Ancak daha sonra 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 7’nci maddesinde belirtilen yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı gibi ödemelerin muaf olduğunu öğrendim.
Vatandaşlar, idari anlamda yapacakları iş ve işlemlerde haksız olarak ceplerinden çıkmış olan harç, vergi ve ücretleri geri alma şansına sahip olduklarından tarafımdan Çukurova tapu müdürlüğünden alınan yaklaşık 9.500 tl paramın iadesini talep ediyorum.