PKK tarafından alıkonulduğu belirtilen asker ve polisler

Bu başvuruyu işleme koyma şekilleri hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek kurum içi inceleme bekleniyor.

Sayın İçişleri Bakanlığı,

7 Haziran 2018 tarihinde, çeşitli tarihlerde PKK tarafından alıkonulduğu belirtilen asker ile polislerin görüntüleri basın aracılığıyla kamuoyuna yansıdı. Söz konusu haberlerde, Sedat Sorgun, Ümit Gıcır, Semih Özbey, Adil Kabaklı, Müslüm Altıntaş, Mevlut Kahveci, Sedat Yabalak, Süleyman Sungur, Hüseyin Sarı adlı kişilerin asker ve polis olduğu ifade edilirken, bu kişilerin farklı tarihlerde PKK tarafından alıkonulduklarına dair kendi görüntülü mesajlarına yer verildi.

Öte yandan, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi tarafından yapılan ve 14 Haziran 2018 tarihinde alıkonulan asker ve polis ailelerinin de katıldığı basın toplantısında, 24 Temmuz 2015 tarihinden bu yana çok sayıda asker, polisin alıkonulduğu kaydedilerek İHD’nin, uzun yıllardan bu yana bu şekilde esir alınan çok sayıda asker, polis ve sivilin teslim alınmasını sağlayarak aileleri ile buluşturduğu belirtiliyor.
Açıklamada, “Ancak ilk defa üç yıla yaklaşan bir süredir alıkonulan asker ve polislerin teslimini gerçekleştiremedik. Bunun elbette sebepleri vardır” ifadelerine yer veriliyor.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında aşağıdaki sorularımı yanıtlamanızı rica ediyorum:

1)24 Temmuz 2015 tarihinden bugüne PKK tarafından alıkonulan asker ve polis var mıdır? Varsa sayıları kaçtır?
2)Basına yansıyan haberlerde alıkonulduğu belirtilen Sedat Sorgun, Ümit Gıcır, Semih Özbey, Adil Kabaklı, Müslüm Altıntaş, Mevlut Kahveci, Sedat Yabalak, Süleyman Sungur ve Hüseyin Sarı adlı kişiler asker veya polis midir? Bu kişiler PKK tarafından alıkonulmuş mudur?
3)Söz konusu kişiler eğer alıkonulmuşsa, İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda bir çalışması var mıdır?

Saygılar,

Ahmet Tirej Kaya

Sayın İçişleri Bakanlığı,

Lütfen bunu Bilgi Edinme Hakkı başvurularını inceleyen kişiye iletin.

İçişleri Bakanlığı adlı kuruluşun yapmış olduğum Bilgi Edinme Başvurusuyla 'PKK tarafından alıkonulduğu belirtilen asker ve polisler' ilgili yaklaşımı hakkında yazıyorum.

Bakanlığınıza, 14.06.2018 tarihinde yaptığım bilgi edinme başvurusu üzerinden 17 iş günü geçmiştir. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yasal olarak belirlenen süre 15 gündür ve başvurumda bu süre ihlal edilmiştir.
4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında söz konusu başvurumun cevaplandırılmasını rica ediyorum.

Tüm bilgi edinme başvurularım ve yazışmalarımın geçmiş dökümü internet üzerinde http://bilmehakki.org/request/pkk_tarafi... adresinde bulunabilir.

Saygılar,

Ahmet Tirej Kaya